Skip to main content

Conference Agenda

A

To view the full and latest agenda including all session points please click below

Download Agenda

Our 2024 Conference Agenda

Loading
06:15
  1. 45 mins
08:00
  1. 60 mins

    Hosted by Babcock

    Babcock

     

  2. 60 mins

    Hosted by Bowen Fluid Engineering

    Bowen

10:30
  1. Morning coffee and networking
    45 mins

    Hosted by Piller Germany GmbH & Co. KG and Bergen Engines

    Piller      Bergen    

12:25
  1. Future Surface Fleet Networking Zone
    100 mins

    Hosted by Safeguard Engineering

    Safeguard Engineering

  2. Technology Networking Zone
    100 mins

    Hosted by Leonardo

    Leonardo

  3. Underwater Defence & Security Networking Zone
    100 mins

    Hosted by Thales Deutschland GmbH

    Thales

14:15
  1. Future Surface Fleet Theatre A
    30 mins
    • Future Surface Fleet A
  2. Future Surface Fleet Theatre B
    30 mins
    • Future Surface Fleet B
  3. Surface Fleet Technology Theatre
    30 mins
    • Surface Fleet Technology
  4. Submarine Technology Theatre
    30 mins
    • Submarine Technology
  5. Underwater Defence and Security Theatre A
    30 mins
    • Underwater Defence & Security A
  6. Underwater Defence and Security Theatre B
    30 mins
    • Underwater Defence & Security B
14:45
  1. Future Surface Fleet Theatre A
    30 mins
    • Future Surface Fleet A

    Hosted by NVL B.V. & Co. KG

    NVL

  2. Future Surface Fleet Theatre B
    30 mins
    • Future Surface Fleet B

    Hosted by ABB Marine

    ABB

  3. Surface Fleet Technology Theatre
    30 mins
    • Surface Fleet Technology

    Hosted by Matrix Pro Sims

    Matrix pro sims

  4. Submarine Technology Theatre
    30 mins
    • Submarine Technology

    Hosted by Babcock International Group

    Babcock

  5. Underwater Defence and Security Theatre A
    30 mins
    • Underwater Defence & Security A

    Hosted by General Dynamics Mission Systems

    GDMS

  6. Underwater Defence and Security Theatre B
    30 mins
    • Underwater Defence & Security B

    Hosted by Kongsberg Defence & Aerospace

    Kongsberg

     

15:45
  1. Afternoon coffee and networking
    All Networking Zones
    45 mins

    Hosted by MilDef Ltd

    MILDEF

18:05
  1. All Networking Zones
    85 mins

    Hosted by NVL B.V. & Co. KG

    NVL

06:15
  1. 45 mins
08:00
  1. 60 mins

    Hosted by Babcock

    Babcock

  2. 60 mins
09:30
  1. Future Surface Fleet Theatre A
    30 mins
    • Future Surface Fleet A

    Hosted by BAE Systems Naval Ships

    BAE

  2. Future Surface Fleet Theatre B
    30 mins
    • Future Surface Fleet B

    Hosted by V Group

    V Group

  3. Surface Fleet Technology Theatre
    30 mins
    • Surface Fleet Technology

    Hosted by General Atomics

    General Atomics

  4. Submarine Technology Theatre
    60 mins
    • Submarine Technology
  5. Underwater Defence and Security Theatre A
    30 mins
    • Underwater Defence & Security A

    Hosted by BAE Systems Maritime Services

    BAE Systems

  6. Underwater Defence and Security Theatre B
    30 mins
    • Underwater Defence & Security B

    Hosted by JFD

    JFD

10:30
  1. All Networking Zones
    45 mins

    Hosted by JFD

    JFD

11:45
  1. Future Surface Fleet Theatre A
    30 mins
    • Future Surface Fleet A
  2. Future Surface Fleet Theatre B
    30 mins
    • Future Surface Fleet B

    Hosted by Jered - Marine Systems Technology, a PaR Systems Company

    Jered

  3. Surface Fleet Technology Theatre
    30 mins
    • Surface Fleet Technology

    Hosted by Airbus Defence & Space

    Airbus

  4. Submarine Technology Theatre
    30 mins
    • Submarine Technology

    Hosted by Frazer-Nash Consultancy Ltd

    FrazerNash

  5. Underwater Defence and Security Theatre A
    30 mins
    • Underwater Defence & Security A

    Hosted by Teledyne Marine

    Teledyne

  6. Underwater Defence and Security Theatre B
    30 mins
    • Underwater Defence & Security B

    Hosted by Saab Dynamics AB

    Saab

12:15
  1. Future Surface Fleet Theatre A
    30 mins
    • Future Surface Fleet A
  2. Future Surface Fleet Theatre B
    30 mins
    • Future Surface Fleet B
  3. Surface Fleet Technology Theatre
    30 mins
    • Surface Fleet Technology
  4. Submarine Technology Theatre
    30 mins
    • Submarine Technology
  5. Underwater Defence and Security Theatre A
    30 mins
    • Underwater Defence & Security A
  6. Underwater Defence and Security Theatre B
    30 mins
    • Underwater Defence & Security B
12:45
  1. Future Surface Fleet Networking Zone
    90 mins

    Hosted by PA Consulting

    PA Consulting

  2. Technology Networking Zone
    90 mins

    Hosted by CUBEDIN

    CubedIn

  3. Underwater Defence & Security Networking Zone
    90 mins

    Hosted by Laing O’Rourke

    Laing
14:15
  1. 90 mins
    Explore cutting-edge RF strategies in maritime surveillance with Unseenlabs at the forefront of addressing global security challenges. This workshop offers insight into innovative RF detection technol ...

    Hosted by Unseenlabs

    Unseenlabs

  2. Future Surface Fleet Theatre A
    30 mins
    • Future Surface Fleet A
  3. 30 mins
    • Future Surface Fleet B
  4. 30 mins
    • Surface Fleet Technology
  5. Submarine Technology Theatre
    30 mins
    • Submarine Technology
  6. Underwater Defence and Security Theatre A
    30 mins
    • Underwater Defence & Security A
  7. Underwater Defence and Security Theatre B
    30 mins
    • Underwater Defence & Security B
15:45
  1. All Networking Zones
    45 mins

    Hosted by:

    MAN Energy Solutions

17:00
  1. Future Surface Fleet Theatre A
    30 mins
    • Future Surface Fleet A

    Hosted by BMT

    BMT

  2. Future Surface Fleet Theatre B
    30 mins
    • Future Surface Fleet B

    Hosted by SH Defence

    SH Defence

  3. Surface Fleet Technology Theatre
    30 mins
    • Surface Fleet Technology

    Hosted by Safran Electronics & Defense 

    safran

  4. Submarine Technology Theatre
    30 mins
    • Submarine Technology

    Hosted by Drass

    drass

  5. Underwater Defence and Security Theatre A
    30 mins
    • Underwater Defence & Security A

    Hosted by DSG Technology USA, Inc

    DSG

  6. Underwater Defence and Security Theatre B
    30 mins
    • Underwater Defence & Security B

    Hosted by UMAG Solutions

    umag

18:05
  1. All Networking Zones
    85 mins

    Hosted by Indra

    Indra

06:15
  1. 105 mins
08:00
  1. 50 mins

    Hosted by Babcock

    Babcock

09:30
  1. Future Surface Fleet Theatre A
    30 mins
    • Future Surface Fleet A

    Hosted by Saildrone

    Saildrone

  2. Future Surface Fleet Theatre B
    30 mins
    • Future Surface Fleet B

    Hosted by Leonardo

    Leonardo

  3. Surface Fleet Technology Theatre
    30 mins
    • Surface Fleet Technology

    Hosted by IAI

    IAI

  4. Submarine Technology Theatre
    30 mins
    • Submarine Technology

    Hosted by Thales

    Thales

  5. Underwater Defence and Security Theatre A
    30 mins
    • Underwater Defence & Security A

    Hosted by Anduril Industries UK

    Anduril

  6. Underwater Defence and Security Theatre B
    30 mins
    • Underwater Defence & Security B

    Hosted by Exail

    Exail

10:30
  1. All Networking Zones
    45 mins

    Hosted by FJ | Fernandez Jove

    FJ