Skip to main content
Home
News & Features
Combined Naval Event
Overview
Participate at CNE 2024
Exhibit
Speak
Attend
Conference Agenda
Speakers
Exhibitors & Sponsors
2024 Floorplan
Navy Connections Programme (NCP)
Presentation Slide Library
Gallery
Exhibitor Zone Login
Navy Tech
Overview
Conference Agenda
Speakers
Sponsors & Exhibitors
Floorplan
Presentation Slide Library
Participate at NT 2025
Exhibit
Speak
Attend
E-zone Login
Naval Damage Control
Overview
Conference Agenda
Sponsors & Exhibitors
Speakers
Participate at NDC 2024
Attend
Exhibit
Speak
Exhibitor Zone Login
Defence Leaders
Contact us
Meet the team
Request information
Home
News & Features
Combined Naval Event
Overview
Participate at CNE 2024
Exhibit
Speak
Attend
Conference Agenda
Speakers
Exhibitors & Sponsors
2024 Floorplan
Navy Connections Programme (NCP)
Presentation Slide Library
Gallery
Exhibitor Zone Login
Navy Tech
Overview
Conference Agenda
Speakers
Sponsors & Exhibitors
Floorplan
Presentation Slide Library
Participate at NT 2025
Exhibit
Speak
Attend
E-zone Login
Naval Damage Control
Overview
Conference Agenda
Sponsors & Exhibitors
Speakers
Participate at NDC 2024
Attend
Exhibit
Speak
Exhibitor Zone Login
Defence Leaders
Contact us
Meet the team
Request information
Home
News & Features
Combined Naval Event
Overview
Participate at CNE 2024
Exhibit
Speak
Attend
Conference Agenda
Speakers
Exhibitors & Sponsors
2024 Floorplan
Navy Connections Programme (NCP)
Presentation Slide Library
Gallery
Exhibitor Zone Login
Navy Tech
Overview
Conference Agenda
Speakers
Sponsors & Exhibitors
Floorplan
Presentation Slide Library
Participate at NT 2025
Exhibit
Speak
Attend
E-zone Login
Naval Damage Control
Overview
Conference Agenda
Sponsors & Exhibitors
Speakers
Participate at NDC 2024
Attend
Exhibit
Speak
Exhibitor Zone Login
Defence Leaders
Contact us
Meet the team
Request information
Speakers
A
Loading
All
0 - 9
A
B
C
D
E
F
G
H
I
J
K
L
M
N
O
P
Q
R
S
T
U
V
W
X
Y
Z
Paul Trew
Technical Advisor,
Institution of Fire Engineers
Steve Hamm
Chief Executive Officer,
Institution of Fire Engineers
Nick Fuller
Strategic Maritime Business Development,
Airbus Defence & Space
Juanma Torrijos
Head of Technical Office - S80 Lifecycle Support,
Spanish Navy
Ivan Finn
Director Navy Acquisition,
Royal Navy
Andrew Parmley
Head of Algorithms & Processing,
Thales
Tim Harris
Head of Surface Ship Structures,
UK MoD
Andy Marlor
Sector Director, Future Capabilities & Comms and Acoustic Products (CAP), UWS UK,
Thales
Hans van Ijzerloo
SME Concept Development and Experimentation,
NATO Naval Mine Warfare Centre of Excellence
Alessandro Irvia
Near Future Submarine - Platform Officer,
OCCAR-EA
Steve Bolton
Navy Develop - Aviation Future Programmes,
Royal Navy
Thomas Beard CEng
Clean Shipping Lead,
BMT
Matthew Pawlenko
Oceanography Capabilities and Requirements Branch Head,
US Navy Meteorology and Oceanography Command
Richard Whalley
Head of Defence Equipment Sales Authority,
UK Defence Equipment and Support
James Angel
Deputy Commodore,
Military Sealift command Europe and Africa, Task Force 63
Marek Mardo
Category Manager,
Estonian Centre for Defence Investment
Wachirawit Nora-On
Director Contract Management, Naval Acquisition Management Office,
Royal Thai Navy
Alessio Patalano
Professor of War and Strategy in East Asia,
King’s College London
Toni Gray
Director Equipment Support Programmes,
Navy Acquisition, Royal Navy
Jesse Black
Commanding Officer,
U.S. Naval Research Laboratory
Massimo Esposito
Former Branch Head and Military Assistant at the Italian Military Delegation,
NATO HQ
Doug Perry
Commander US 2nd Fleet,
US Navy
Jeffrey Trussler
Former Deputy Chief of the Naval Operations for Information Warfare,
US Navy
James Schnadhorst
ASW Staff Officer,
NATO MARCOM
Anita Williams
Director General Surface Combatants & Aviation Branch,
Royal Australian Navy
Paul Hankins
Director, Salvage Operations & Ocean Engineering,
US Navy
Kara Wansbury
SM Littoral Warfare SO2 - Operational Advantage Centre (Maritime Warfare),
Royal Navy
Michael Jabaley
Special Assistant (AUKUS) to the Under Secretary,
US Navy
Steven Eastin
Branch Head, Expeditionary Warfare Integration, OPNAV, N95,
US Navy
Vytautas Drejeris
MCMV CO,
Lithuanian Navy
Pablo Miglore
U212 NFS Programme Division - Senior Platform Officer,
OCCAR-EA
Tim Sheldon
Director Submarines Acquisition,
Submarine Delivery Agency
Martin Byrne
Project Director - Canadian Patrol Submarine Project,
Royal Canadian Navy
Muhammad Faisal Abbashi Hi (M)
Commander Pakistan Fleet,
Pakistan Navy
Cameron Chen
Expeditionary Combat Branch Head,
OPNAV N957, US Navy
Michael Stewart MBA
Director Disruptive Capabilities Office, Chairman of NATO Naval Armaments Group,
US Navy and NATO
Gennaro Vitagliano
Chief of the Submarine Escape and Rescue Office,
Italian Navy Headquarters
Craig Renney
Head Disposal Programme,
Navy Command
Bård Øina
Project Lead, Norwegian,
Defence Materiel Agency
Imayoshi Shinichi
Director General Naval Systems, ATLA,
Japanese Maritime Self Defence Force
Florentin Dhellemmes
Combat System Programme Officer,
French Navy
Belisario Zagazeta
Director Naval Projects,
Peruvian Navy
Andrew Ingham
Commander,
FOST, Royal Navy
Randy Tymofichuk
Vice President and General Manager, Caterpillar Defense,
CAT Defense
Heather Desserud
Communications Director,
NATO DIANA
Pongsak Somboon
Commander Submarine Squadron,
Royal Thai Navy
Steven Reilly
Innovation Champions Network Chair,
UK MoD
Paul Santry
Principal Consultant Cyber & Information Systems Division,
UK MoD Dstl
Peeter Ivask
Commander,
NFIU Estonia
Janne Muurinen
Janne Muurinen, Vice President - Sea Domain,
Patria
Massimiliano Lauretti
Head of Plans, Operations and Maritime Strategy,
Italian Navy
Enrico Pitzalis
DRASS Sales & Marketing Manager,
Drass Galeazzi Underwater Technology Srl
Artem Sherbinin
Chief Technology Officer,
Task Force Hopper, US Naval Surface Forces
Khristian Kowalski
Chief of the Naval Support Section,
NATO Support and Procurement Agency
Paul Dahlke
Research Associate Officer,
University of the Federal Armed Forces Hamburg
Jens Rummler
Head of Sales Germany,
NVL B.V. & Co. KG
Dave Rennie
Director Technology,
BAE Systems Maritime
Eike Wetters
Director,
COE CSW
Scott Kuhns
PMA272 International Program Manager,
NAVAIR SYSCOM Security Cooperation Office
Dino Tropea
M&S Education & Training Section Chief,
Modelling and Simulation Centre of Excellence
Amanda Shakir
Information Interoperability: Communications and Networks Programme Manager, Cyber and Information Systems Division,
Dstl
Peter Kirkegaard
SME Seabed Warfare,
KRAKEN ROBOTICS Denmark
Oystein Storebo
Program Director Submarines,
Norwegian Ministry of Defence (MoD)
Robert M. Gaucher
Commander,
US Submarine Forces
Stephen Hughes AM CSC
Head Navy Capability,
Royal Australian Navy
Henrich Henriksen
Business development / President,
H. Henriksen AS
Wlodzimierz KULAGIN
Head of the Armament Division,
Polish MoD
Dmitri Jekimov
CEO,
DECK Marine Systems OÜ
Bob Harward
EVP International Business & Strategy, Former US Navy SEAL,
Shield AI
Tom Altshuler
Senior Vice President,
Teledyne Marine
Petar Dimitrov
Deputy Chief of Staff for Operations,
Bulgarian Navy
Francisco Antón-Brage
Deputy Director for Engineering,
Spanish Navy
Auraş Liviu Coman
Deputy Commander,
Romanian Navy
Dan Herridge
Commander Mine Threat Exploitation Group,
Royal Navy
Arne Døssing Andreasen
CEO,
UMAG Sikytuibs
Barbaros Şerbetçi
Project Manager,
Aselsan
Gustavo Gómez-Pimpollo Crespo
Deputy Director of the NATO Maritime Geometoc COE,
NATO MGEOMETOC CoE
Paul Lincoln CB OBE VR
Second Permanent Secretary ,
UK Ministry of Defence
Paul Droge
Branch Head - Underwater Warfare Technolgy,
Netherlands Navy
Andy Liddell
Head of Salvage and Marine Operations,
UK Defence Equipment & Support
Bill Biggs
Maritime Autonomous Systems Centre of Expertise – Lead,
UK Defence Equipment & Support
Jonathan Reed-Beviere
Programme Director - Mine Hunting Capability Programme,
Royal Navy
Panagiotis Karavas
Surface Programs Director, Armaments Directorate,
Hellenic Navy
Isidro Carrara
Head of Capabilities Development Section, Plans and Policy Division,
Spanish Navy
Jeroen van Zanten
Commander Submarines,
Netherlands Navy
Ian Brown
Smeras Head of Training,
Royal Navy
Stefano Oliva
Section Head Submarine Research, Development and Doctrine Department,
Italian Navy General Staff
Shin Seung-Joo
Manager of KSS-III Trainer Program,
KSS-III Program Group, DAPA
Neil Clelland
Senior Principal Scientist – Project Technical Authority Maritime EW Programme,
Dstl
Keith Taylor
Develop - Head of Digital and C5ISR,
Royal Navy
Guillaume Belléard
Branch manager for the CPPE (Permanent Commission for Programs and Tests),
French Navy
Issah Adam Yakubu
Chief of Naval Staff,
The Ghana Navy
Scott Hattaway
Director MCM Technical Division,
US Navy - SMWDC
Patrick Bontemps
Mine Warfare and Underwater Warfare Capability Directorate Officer,
French Navy Staff
Michael Hutchinson
Captain XV Patrick Blackett and Head of Experimentation at NavyX,
Royal Navy
Eric Jaslin
Commanding Officer,
MICA Centre France
Steven Bolton
Deputy Director Aviation Programmes & Futures,
Royal Navy
Cedric Chetaille
Naval Staff - Seabed Warfare,
French Navy
Phil Game RN
Head of Maritime Combat Systems,
DE&S Ships Domain
Paul Carroll RN
Director Innovation and Future Capability,
DE&S Ships Domain
1
2
3
4
Search
Search
Username *
Password *
Login