Skip to main content

Speakers

A

Loading
Issah Adam Yakubu

Issah Adam Yakubu

Chief of Naval Staff, The Ghana Navy

Rear Admiral Issah Yakubu was born on 10 March 1965 in Tamale, the Northern Region of Ghana. After completion of his first cycle education, he proceeded to the Tamale Secondary School where he attained his Ordinary Level and Advanced Level Certificates in 1984 and 1986 respectively. He enlisted into the Ghana Armed Forces in 1987, trained at the Ghana Military Academy as part of Regular Career Course Intake 29, and was commissioned into the Ghana Navy as an Executive Officer in 1991. Subsequently, he had his International Midshipmen and International Sub-Lieutenants Courses at the Britannia Royal Naval College, Dartmouth and the School of Maritime Operations, Portsmouth both in the United Kingdom (UK), from April 1993 to April 1994 and from September 1994 to April 1995 respectively. He was adjudged the best international student on both courses. In 1996, Rear Admiral Yakubu had his Junior Staff Course at the Armed Forces Command and Staff College (AFCSC), Jaji in Nigeria. From 2002 to 2003, he completed his Senior Command and Staff Course at the Ghana Armed Forces Command and Staff College (GAFCSC) Teshie – Accra, where he emerged as the best Naval student. Other courses undertaken by Rear Admiral Yakubu include Naval Staff Course at the Naval War College in Rhode Island, USA in 2005, the International Maritime Operations Course at the Coast Guard Training Centre, Virginia, USA in 2006, the International Disaster Management Course at Resilience Centre of Cranfield University, UK in 2007 and the Naval Command Course at the Naval War College, Rhode Island, USA from July 2015 to June 2016 where he was awarded Honourable Mention for the coveted Rear Admiral Joseph C. Strasser International Leadership Prize.

Rear Admiral Yakubu has held various appointments in the course of his career starting with Administrative Officer at the Naval Base Sekondi from February 1991 to October 1992 and Watch-Keeping Officer on board Ghana Navy Ships (GNSs), ACHIMOTA and YOGAGA from October 1992 to June 1997 and then as Executive Officer on GNS SEBO from July 1997 to March 1999. During the period on board these three ships, he participated in the military intervention in Liberia and Sierra Leone as part of the ECOWAS Ceasefire Monitoring Group (ECOMOG).

Following that, he served as the Officer-in-Charge of the Communications School at the Basic and Leadership Training School at the Naval Base Tema, from March 1999 to April 2000 and as the Officer-in-Charge of Naval Cadet Training at the Regional Maritime Academy (now Regional Maritime University) from April 2000 to January 2001.

Afterwards, he was appointed the first Executive Officer of GNS ANZONE in January 2001 and was part of the crew that sailed the Ship from Alaska, USA, on its maiden voyage to Ghana. In September 2003, he proceeded to the United Nations Mission in Ethiopia and Eritrea (UNMEE) as a Military Observer and returned in September 2004 to assume the post of Acting Commanding Officer, Basic and Leadership Training School at the Naval Base Tema. He returned to the Fleet in June 2005 and was appointed Commanding Officer of GNS ANZONE where he served from June 2005 to June 2006. As Commanding Officer of GNS ANZONE, he was instrumental in the arrest of MV BENJAMIN, which was trafficking cocaine to Ghana. He was commended for his professionalism and resourcefulness in the Report of the Georgina Woode Committee that investigated the MV BENJAMIN saga.

Rear Admiral Yakubu’s next appointment was as a Directing Staff at the Ghana Armed Forces Command and Staff College (GAFCSC), Teshie – Accra, from September 2006 to October 2008, and at the Armed Forces Command and Staff College (AFCSC), Jaji in Nigeria from October 2008 to October 2010. He returned to GAFCSC as Directing Staff in October 2010 and was later appointed as the Acting Chief Instructor of the Naval Faculty from July 2011 to December 2011. He was then posted back to the Fleet and appointed Commanding Officer of Ex-German Navy Warship, which was later named GNS YAA ASANTEWAA in December 2011 and he subsequently sailed the ship as its first Commanding Officer from Germany on its maiden voyage to Ghana.

In November 2012, he was posted to the Naval Headquarters where he initially served as the Director Naval Administration till July 2015 and then as the Acting Chief Staff Officer from July 2016 to April 2017. He was promoted to the substantive rank of Commodore and appointed substantive Chief Staff Officer in May 2017. He served in that capacity till August 2019 when he was appointed Ghana’s Defence Attaché-designate to London, UK.

Subsequently, Rear Admiral Yakubu was appointed Chief of Staff at the General Headquarters of the Ghana Armed Forces from 18 February 2020 to 5 February 2021 when he assumed the helm as Acting Chief of the Naval Staff based on the appointment by the President of the Republic and Commander-in-Chief of the Ghana Armed Forces. He was confirmed as the 18th Chief of the Naval Staff (CNS) by the President on 4 March 2021.

During the course of his career, Admiral Yakubu has been awarded for several accomplishments and also honoured with several medals including commemorative medals and those attained on international peace operations such as the ECOWAS Ceasefire Monitoring Group in Liberia (ECOMOG) and with the United Nations Mission in Ethiopia and Eritrea (UNMEE) among others.

Admiral Yakubu holds a Master of Arts Degree in International Relations from Salve Regina University, USA and a Post-graduate Diploma in Public Administration from the Ghana Institute of Management and Public Administration. He is an avid researcher and has authored numerous papers on maritime security and strategy. He is Co-Author and Co-Editor of the official history of the Ghana Navy titled “History of the Ghana Navy: A Case for a Credible Naval Force for National Development”.

He is married with children and enjoys reading, swimming and playing golf.

Sessions